ଆଣ୍ଡାମାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲା ତୃତୀୟ ନୌସେନା ଘାଟି ଆଇଏନ୍ଏସ କୋହାସା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଲଗାତାର ଚୀନର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି ଭାରତ । ଏହିକ୍ରମରେ ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପରେ ଭାରତ ନିଜର ତୃତୀୟ ନୌସେନା ଘାଟି ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ନୌସେନା ଘାଟିର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି ଆଇଏନଏସ କୋହାସା । ଏଠାରେ ଯୁଦ୍ଧପୋତ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବା ସହିତ ବୁଡା ଜାହାଜ ଓ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ମୁତୟନ କରାଯିବ। ଗୁରୁବାର ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନର ଦିଗଲିପୁରଠାରେ ନୌସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରାଲ୍ ସୁନିଲ୍ ଲାମ୍ବା ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହାଦ୍ୱାରା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନର ପ୍ରତିଟି ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ ଭାରତ । ନୌସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୁତାବକ, କୋହାସା ନୌସେନା ଘାଟିରେ ୧୦୦୦  ମିଟର ଦୀର୍ଘ ଏକ ରନୱେ ରହିବ । ପରେ ଏହାକୁ  ୩ ହଜାର ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନଗୁଡିକ ବେଶ ସହଜରେ ଏଠାରେ ଅବତରଣ କରିପାରିବ ।

କୋହାସା ଘାଟି ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ରାଜଧାନୀ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରଠାରୁ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ମଲକ୍କାର ପ୍ରବେଶ ମାର୍ଗରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୭୦ ହଜାର ଜାହାଜ ଯାତାୟତ କରିଥାଏ । ପୂର୍ବ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ ଅନିଲ ଜୟ କହିଛନ୍ତି, ହିନ୍ଦ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ ଯେଉଁ ବଡଭାଇପଣିଆ ଦେଖାଉଛି ତାହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତକୁ ଏବେଠୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତ ଏଠାରେ ନୌସେନା ଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ହିନ୍ଦ ମହାସାଗର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ ଭାରତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please wait...

Subscribe for News Updates

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.