ଚର୍ତୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗୋଲ୍ଡ କପ୍ ମହିଳା ଫୁଟବଲ୍ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆରମ୍ଭ : ଭାରତ ହରାଇଲା ଇରାନ କୁ

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା ସହ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଫୁଟବଲ୍ ଇତିହାସରେ ଶନିବାର ନୁଆ ଫର୍ଦ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏକ ବରିଷ୍ଠ ସ୍ତରୀୟ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପଦାପର୍ଣ କରିଛି। ଚର୍ତୁରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗୋଲ୍ଡ କପ୍ ମହିଳା ଫୁଟବଲ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସ୍ଥାନୀୟ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହକି ବିଶ୍ବକପ୍, ଏସୀୟ ଦୌଡ଼କୁଦ ଭଳି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରି ବିଶ୍ବ କ୍ରୀଡ଼ା ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ସାରିଥିବା କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ତା’ ସହ ନିଜ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆୟୋଜନ ତାଲିକାରେ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ୍‌କୁ ସାମିଲ କରି ନେଇଛି। ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ‌କ୍ରୀଡ଼ା ସଚିବ ବିଶାଲ ଦେବ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ‌ଯୋଗ ଦେଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲ୍ ମହାସଂଘର ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦେଶକ ଅଭିଷେକ ଯାଦବ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସେହିଭଳି ରାତିରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ୍ ଦଳର ଦୁଇ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟିକା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସାମନ୍ତରାୟ ଓ ସସ୍ମିତା ମଲ୍ଲିକ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ପରିଚୟ ହୋଇଥିଲେ। ମିଆଁମାର ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ବେଳେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଭାବେ ଫାଙ୍କା ପଡ଼ିଥିଲା। ଭାରତ-ଇରାନ ମ୍ୟାଚ୍ ବେଳକୁ ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଟିକିଏ ଭରି ଯାଇଥିଲା। ଗୋଲ୍ଡ କପ୍ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବାରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ଆସି ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟ୍‌ବଲ୍ ସଂଘ ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟ୍‌ବଲ୍ ସଂଘ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ପରବର୍ତୀ ଲଢ଼େଇ ସୋମବାର ହେବ। ସେହିଦିନ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍ ମିଆଁମାର-ଇରାନ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଭାରତ-ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ। ଫାଇନାଲ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ୧୫ ତାରିଖରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ।

ଚଳିତ ଗୋଲ୍ଡକପ୍ ମହିଳା ଫୁଟ୍‌ବଲ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଉତ୍କଣ୍ଠାପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜୟରୁ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ହିଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଉଚ୍ଚମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଇରାନକୁ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ହରାଇ ଦେଇଛି। ତା’ ସହ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଲଗାତାର ପଞ୍ଚମ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ହଂକଂ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଚାରିଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ଚାରିଟି ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଶନିବାର ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଭାରତ ପ୍ରଥମାର୍ଧରେ ବହୁ‌ଚେଷ୍ଟା କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଗୋଲ୍ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନଥିଲା। ଦ୍ବିତୀୟାର୍ଧର ତୃତୀୟ ମିନିଟ୍‌ରେ କିନ୍ତୁ ଇରାନ ରକ୍ଷଣଭାଗକୁ ଚକ୍‌ମା ଦେଇ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଏକମାତ୍ର ଗୋଲ୍ ଦେଇଥିଲା। ୧୦ ନମ୍ବର ଜର୍ସିରେ ଖେଳିଥିବା ଅଞ୍ଜୁ ତମାଙ୍ଗ ଏହି ଗୋଲ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଭାରତ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ସୁଯୋଗ କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଦ୍ବିତୀୟ ମିନିଟ୍‌ରେ ଆସିଥିଲା। ସେହିଭଳି ୧୫ ଓ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ସୁଯୋଗକୁ ବ୍ୟର୍ଥ ଯିବାକୁ ଦେଇଥିଲା ଘରୋଇ ଦଳ। ପ୍ରଥମାର୍ଧ ଗୋଲ୍ ଶୂନ୍ୟ ଭାବେ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟାର୍ଧରେ ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ପାସ୍‌କୁ ଗୋଲ୍ ପୋଷ୍ଟ୍‌ ଭିତରକୁ ପଠାଇ ଭାରତକୁ ଆଗୁଆ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଦ୍ବିତୀୟାର୍ଧରେ ବିଶ୍ବମାନ୍ୟତାର ୬୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଇରାନ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ନିଜ ଦକ୍ଷତା ମୂଳକ ଖେଳ ଖେଳି ପାରି ନଥିଲା। ଆଶାଲତା ଦେବୀ ଓ ସ୍ବିଟ୍ଟୀ ଦେବିଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଭାରତୀୟ ସେଣ୍ଟର ବ୍ୟାକ୍ ଇରାନ ଅଗ୍ରଭାଗ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଗୋଲ୍ ପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନଥିଲେ। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଭାରତ ସଂପ୍ରତି ବିଶ୍ବ ମାନ୍ୟତାର ୬୨ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏଣୁ ଉଚ୍ଚ ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଦଳକୁ ହରାଇ ଘରୋଇ ଦଳ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସର ସହ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Please wait...

Subscribe for News Updates

Want to be notified when our article is published? Enter your email address and name below to be the first to know.