ମାଛ ବାହାଘରର ନିଆରା ପରମ୍ପରା : ରୋହି ସାଙ୍ଗେ ରୋହିର ବାହାଘର

ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ବାହାଘର ଦେଖିଥିବେ । ଏପରିକି ଚିରାଚରିତ ବାହାଘର ବାଦ୍ ଅନେକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ନଜରକୁ ଆସିଥିବ । କିଏ ଦୋଷ କଟିବା ପାଇଁ ପଶୁ ସହିତ ତ କିଏ ଗଛ ସହିତ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଥିବା ନଜିର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ହେଲେ ହେଲେ ମାଛ ସହ ମାଛର ବାହାଘର କେବେ ହେଲେ ଦେଖିନଥିବେ ।
ତେବେ ଏ ଚିତ୍ରକୁ ଭଲକରି ଦେଖନ୍ତୁ । କିଭଳି ବର-କନିଆ ବେଶରେ ନବ ଦମ୍ପତି ପରି ସଜେଇ ହୋଇଛନ୍ତି ଦୁଇଟି ରୋହି ମାଛ । ରୋହି ରାଜାକୁ ରୋହି ରାଣୀ, ସତେ ଯେମିତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏମାନଙ୍କର ନୂଆ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ । ନାକରେ ନାକଗୁଣା, ଓଠରେ ଲିପଷ୍ଟିକ୍, ପାଦରେ ଅଳତା ଆଉ ଅଣ୍ଟାରେ ନାଲି ଷାଢ଼ୀ ପୁରାପୁରି ବଧୂ ବେଶରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି ରାଣୀ ରୋହି ।
ସେପଟେ ଅଣ୍ଟାରେ ଲୁଙ୍ଗି ମଥାରେ ପଗଡ଼ି ବାନ୍ଧି ବର ବେଶରେ ସଜେଇ ହୋଇଛି ରାଜା ରୋହି । ଆଉ ବାହାବେଦୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ପଣ୍ଡିତ ପୂଜାରୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଉଭୟ ବର କନିଆଁଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେଇ ବାହାବେଦୀକୁ ନେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ସମ୍ପର୍କୀୟ । ସତେ ଯେମିତି ମଣିଷ ବାହାଘର ଭଳି ସମସ୍ତ ବୈଦୀକ ରୀତିନୀତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବାହାଘର କାର୍ଯ୍ୟ । ଏହାପରେ ବର ରୋହି କନିଆଁ ରୋହିର ମଥାରେ ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କନିଆଁ ସାଙ୍ଗରେ ୪ରୁ ୫ଟି ମିରିକାଳି ମାଛ ଯୌତୁକ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।

fish marriage 1
ତେବେ କେଉଁଠି ଏଭଳି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମାନୁସାରେ ପୂରାପୁରି ବୈଦିକ ରୀତିନୀତିରେ ବାହାଘର ହେଉଛି ? ଏମିତି ରୋମାଞ୍ଚଭରା ମାଛ ବାହାଘର ଦେଖିଲା ପରେ ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଉଠୁଥିବ । ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏଠି ଆମେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ଏମିତି ବାହାଘର ବାଂଲାଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଢ଼ାକାଠାରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ । ପୂରା ପାରମ୍ପାରିକ ରୀତିନୀତିରେ ଏହି ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଏପରିକି ଭୋଜିଭାତର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ଏକ ନବ ଦମ୍ପତି ଯୋଡ଼ି ଭଳି ନୂଆ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>