ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧,୧୧୬ ; ଇଟାଲୀରେ ୬,୮୨୦, ସ୍ପେନରେ ୩,୪୩୪

ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ବକୁ ଘାରିଛି କରୋନା ଚିନ୍ତା । ଦିନକୁ ଦିନ ଏହା ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ହଜାର ଟପିଲାଣି । ସାଢ଼େ ଚାରି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO)ର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଇଟାଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ଲୋକ କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ ସତ୍ତ୍ବେ ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ ତା’ର କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଶ୍ୱରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ କାରଣରୁ ୨୧,୧୧୬ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪,୬୫,୧୬୩ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଓ ୧,୧୩,୬୧୦ ଲୋକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଇଟାଲୀରେ କୋରୋନା ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି । ଇଟାଲୀର ୬,୮୨୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ନେଇଛି କରୋନା । ତା’ ପରେ ରହିଛି ସ୍ପେନ୍‌, ଯେଉଁଠି ୩,୪୩୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ସମଗ୍ର ସ୍ପେନରେ ଥିବା ନର୍ସିଂହୋମଗୁଡିକ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି ଓ ରାଜଧାନୀ ମାଡ୍ରିଡରେ ଏକ ସ୍କେଟିଂ ରିଙ୍କକୁ ଏକ ମର୍ଗ (ଶବ ରଖିବା ସ୍ଥାନ) ରେ ପରିଣତ କରାଯାଇଛି ।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଚୀନରେ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ କମିଥିବା ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ହଂକଂ ଓ ମାକାଉକୁ ବାଦ ଦେଇ ଚୀନରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩,୨୭୭ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୮୧,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭୩,୧୫୯ ଜଣ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ସୋମବାର ଠାରୁ ଚୀନରେ ୭୮ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ମାତ୍ର ୭ ଜଣଙ୍କର ।

ରୋମରେ ରାସ୍ତାରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ପଡ଼ିଥିବା ଜଣେ ଲୋକକୁ ହସପିଟାଲକୁ ନିଆଯାଉଛି । (ଗେଟି ଇମେଜେସ୍)
ଇଟାଲୀ ଓ ଚୀନ ପରେ କରୋନାରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ସ୍ପେନ । ସ୍ପେନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨ ହଜାର ୬୯୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଇରାନରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେଣି ୧,୯୩୪ ଜଣ ଲୋକ । ଇରାନରେ ୨୪, ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଇରାନ ତଳକୁ ରହିଛି ଫ୍ରାନ୍ସ । ସେଠାରେ ୮୬୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୯,୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାରେ ୭୦୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୬,୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ହେଲାଣି । ଆଇସଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମିଆଁମାରରେ ପ୍ରଥମ ପଜିଟିଭ ସାମନାକୁ ଆସିଛି ।

ସ୍ପେନର ଗେଟାଫରେ ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ (ରୟଟର୍ସ୍ ଫଟୋ)
ମହାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁରୋପରେ ସର୍ବାଧିକ ୧,୯୯,୭୭୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ୧୦,୭୨୪ । ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ୯୮,୭୪୮ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩,୫୭୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଆମେରିକା ଓ କାନାଡ଼ାରେ ମିଳିତ ଭାବେ ୪୮,୫୧୯ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମିଶି ୫୨୩ ।

ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଚ୍ୟରେ ୨୯,୦୮୭ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ୧,୯୬୬ ଜଣ । ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଓ କାର୍ବିଆନରେ ୬,୨୧୭ଟି ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୧୨ । ଓସେନିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨,୨୨୫ଟି ପଜିଟିଭ ବାହାରିଥିବା ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯ । ଆଫ୍ରିକା ମହାଦେଶରେ ୧,୭୭୮ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>