ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କ: ନିଷ୍ପତ୍ତି ସବୋର୍ଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛାଡ଼ିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧ ମୁକ୍ତ କରିବା ମାମଲାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସବୋର୍ଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡ୍‌ ଧାରା ୩୭୭ର ବୈଧତା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର ୪ ସପ୍ତାହ ପରେ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଅସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅପରାଧମୁକ୍ତ କରାଗଲେ ଏହି ବର୍ଗଙ୍କ ଉନ୍ନତ୍ତି ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ର, ବିଚାରପତି ଆର୍‌.ଏଫ୍‌. ନରିମାନ୍‌, ଏ.ଏମ୍‌. ଖାନଓ୍ବିଲ୍‌କର, ଡି.ଓ୍ବାଇ. ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ ଏବଂ ଇନ୍ଦୁ ମାଲହୋତ୍ରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>