କଟକ ଭୁବନେଶ୍ବର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କାଲି ଠାରୁ ଦୁଇ-ଦିନିଆ ସଟଡାଉନ୍

କଟକ: ଆସନ୍ତା କାଲି (ଶନିବାର, ଜୁନ୍‌ ୬) ସକାଳ ୬ଟା ଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ ସଟଡାଉନ୍‌ । ଏହି ଜିଲ୍ଳାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କଟକ ଥିବା ବେଳେ କଟକ ସହର ତଥା ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ସଟଡାଉନକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯିବ ।

କଟକରେ ସଟଡାଉନ୍‌ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ସହର ସମସ୍ତ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେବଳ ଔଷଧ ଦୋକାନକୁ ବାଦ ଦେଲେ ଯେମିତି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବ ସେଥି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ କଟକ ଡିସିପି ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏସ.ପି.ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସହର ତଥା ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଥାନାକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି ।

‘‘ଶନିବାର ଠାରୁ ଦୁଇ ଦିନ ଲାଗି କଟକ ସଟଡାଉନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥି ପାଇଁ ଆମେ ସହରରେ ୧୪ ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରିଛୁ । ଏହି ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଔଷଧ ଦୋକାନକୁ ଛାଡ଼ି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ସହ ବସ, ଟ୍ରେନ ଓ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଜାରି ରହିବ । ସେଥି ପାଇଁ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଟୋଗୁଡ଼ିକୁ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି,’’ କହିଛନ୍ତି କଟକ ଡ଼ିସିପି ଅଖିଳେଶ୍ବର ସିଂ ।

କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ମଧ୍ୟ ସଟଡାଉନକୁ ନେଇ ନିଜ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛି । ସଟଡାଉନ ସମୟରେ ଯେମତି ଦେକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଏହାର ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ସିଏମସିର ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍ବାର୍ଡ଼କୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଯଦି କେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରେ ଖିଲାପି କରେ ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ସିଏମସି ପକ୍ଷରୁ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ସ୍ବାର୍ଡ଼କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

‘‘ଶନିବାର ଠାରୁ ଏହି ସଟଡାଉନ ଲାଗୁ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ରାତ୍ରିକାଳୀନ କର୍ଫୁ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ହିଁ ଏହା ପ୍ରଭାବକୁ ଆସିବ,’’ କହିଛନ୍ତି ସିଏମସିର ଡେପୁଟି କମିଶନର ଡ଼କ୍ଟର ଅବିନାଶ ରାଉତ ।

ତେବେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ସଟଡାଉନ ପୂର୍ବରୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ପାଇଁ କଟକର ଛତ୍ରବଜାର ଓ ମାଲଗୋଦାମରେ ଆଜି ଲୋକଙ୍କ ଗହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଛି । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଏହି ଭିଡ଼କୁ ଦେଖି ଆଜି ପରିବା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କଟକ ଛତ୍ରବଜାରରେ ଆଳୁ ଦର ଦୁଇ ଦିନରେ କେଜି ପ୍ରତି ୭ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୭ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଛି । ବିଭିନ୍ନ ପରିବା ଦର ମଧ୍ୟ କେଜି ପ୍ରତି ୫ରୁ ୧୫ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *