ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଗ୍ୟାଜେଟ୍, ମୁଦ୍ରା ନୋଟ୍ ସାନିଟାଇଜ୍ କରିବାକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ମେସିନ ତିଆରି କଲା ଡିଆରଡିଓ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ଡିଫେନ୍ସ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ଡିଆରଡିଓ) ପ୍ରିମିୟର୍ ଲ୍ୟାବ୍ ଏବଂ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଇମାରାଟ୍ (ଆରସିଆଇ) ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅଲଟ୍ରାଭାଓଲେଟ୍ ସାନିଟାଇଜର (ଡିଆରୟୁଭିଏସ) ନାମକ ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଯୋଗାଯୋଗହୀନ ୟୁଭିସି ସାନିଟାଇଜେସନ୍ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି | ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍, ଆଇପ୍ୟାଡ୍, ଲାପଟପ୍, ମୁଦ୍ରା ନୋଟ୍, ଚେକ୍, ଚାଲାଣ, ପାସବୁକ୍, କାଗଜ ଏବଂ ଏନଭଲପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପରିମଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଛି |
ଡିଆରୟୁଭିଏସ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଯୋଗାଯୋଗହୀନ ଅପରେସନ୍ ଅଛି, ଯାହା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ରୋକିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଡ୍ରୟର ଖୋଲିବା ଏବଂ ବନ୍ଦ କରିବା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ କ୍ଲବ୍ ହୋଇଥିବା ନିକଟତର ସେନସର ସୁଇଚ୍, ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗହୀନ କରିଥାଏ | କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଭିତରେ ରଖାଯାଇଥିବା ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକରେ ଏହା ୟୁଭିସିର ୩୬୦ଡିଗ୍ରୀ ଏକ୍ସପୋଜର୍ ପ୍ରଦାନ କରେ | ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ସରିବା ପରେ, ସିଷ୍ଟମ୍ ସ୍ଲିପ ମୋଡ଼କୁ ଚାଲିଯାଏ | ତେଣୁ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ଡିଭାଇସ୍ ପାଖରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବା କିମ୍ବା ଛିଡା ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ |
ଆରସିଆଇ ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ୟୁଭିସି ମୁଦ୍ରା ସାନିଟାଇଜିଂ ଉପକରଣ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରିଛି, ଯାହାର ନାଁ ନୋଟସକ୍ଲିନ ରଖାଯାଇଛି | ଡିଆରୟୁଭିଏସ ବ୍ୟବହାର କରି ନୋଟଗୁଡିକୁ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯାଇପାରିବ | ତଥାପି ନୋଟସକ୍ଲିନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋଟଗୁଡିକର ଡିସଇନ୍ସିଫିକେସନ୍ ଏକ ସମୟ ସାପେକ୍ଷ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେବ | ସେହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ସାନିଟାଇଜିଂ ମେସିନ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଡିଭାଇସର ଇନପୁଟ୍ ସ୍ଲଟରେ କେବଳ ନୋଟ୍ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନୋଟ୍ ବାଛି ସେମାନଙ୍କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିସଇନ୍ସିଫିକେସନ୍ ପାଇଁ ୟୁଭିସି ଲ୍ୟାମ୍ପଗୁଡ଼ିକର ଏକ କ୍ରମରେ ରଖିବ|