୧ ଫେବୃଆରୀରୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ୫ଟି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ : ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ କଥା …

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଯାହା ୧ ଫେବୃଆରୀରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ବଜେଟରେ ଅନେକ ବଡ ଘୋଷଣା ହେବ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପକେଟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ । ତେଣୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବଜେଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ଏପରି ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହା ଫେବୃଆରୀ ୧ ଫେବୁଆରିରୁ ଲାଗୁ ହେବ । ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ …

୧. ଫେବୃଆରୀ ୧ ରେ ସିଲିଣ୍ଡର ଦରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ
ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ପ୍ରଥମ ତାରିଖରେ ତେଲ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଓ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ୧ ଫେବୃଆରୀରେ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ୍ ବଦଳିବ । ତେବେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିନଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ LPG ର ଦାମ୍ ୨ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

୨. ଆପଣ ଏହି ଏଟିଏମରୁ ଆଉ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବେ ନାହିଁ
ଯଦି ଆପଣ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (PNB) ଗ୍ରାହକ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଯେ ୧ ଫେବୃଆରୀରୁ ପିଏନବି ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସାରା ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ PNB ଏକ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର PNB ରେ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି । ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କାମର ଖବର । ୧ ଫେବୃଆରୀରୁ PNB ଗ୍ରାହକମାନେ ଅଣ EMV ATM ମେସିନରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

୩. ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ
ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ (Air India Express) ନୂତନ ଘରୋଇ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ (Air India Express) ଫେବୃଆରୀରୁ ୨୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତ୍ରିଚି ଓ ସିଙ୍ଗାପୁର ମଧ୍ୟରେ ଦୈନିକ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ । ଏହି ମାର୍ଗରେ କୁଏତରୁ ବିଜୟୱାଡା, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ମାଙ୍ଗାଲୋର, ତ୍ରିଚି, କୋଜିକୋଡେ, କୁନୁର ଓ କୋଚି ସଂଯୋଗ ରହିବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ବିମାନ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

୪. ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ
୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହାର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସରକାର ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ (Custom duty) କାଟି ପାରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଫର୍ନିଚରର କଞ୍ଚାମାଲ, ତମ୍ବା ଭଙ୍ଗା, କିଛି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ଟେଲିକମ୍ ଉପକରଣ, ରବର ଉତ୍ପାଦ, ପଲିସ୍ ହୀରା, ରବର ସାମଗ୍ରୀ, ଚମଡ଼ା ପୋଷାକ ସମେତ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି । ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ଉପକରଣ ଓ କାର୍ପେଟ ପରି ଉତ୍ପାଦ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆସବାବପତ୍ର ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ କେତେକ ଅନାବୃତ କାଠ ଓ ହାର୍ଡବୋର୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଡ୍ୟୁଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଦ୍ଦ ହୋଇପାରେ । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ।

୫. ପିଏମସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେବ ଅଫର୍
ପିଏମସି ବ୍ୟାଙ୍କର ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ଫେବୃଆରୀ ୧ ସୁଦ୍ଧା ନିବେଶକଙ୍କୁ ଏହାର ଅଫର ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ସମୟସୀମା ସ୍ଥିର କରିଛି । Centrum Group-BharatPe ଭଳି କିଛି ନିବେଶକ ଏକାଠି ଅଫର୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରିଟେନର କମ୍ପାନୀ Liberty Group ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅଫର୍ ଦାଖଲ କରିଛି ।

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *