PNB ବ୍ୟାଙ୍କ କାଲିଠୁ ବଦଳାଇଲା ନିୟମ : ATM ରୁ ବାହାରିବ ନାହିଁ ଟଙ୍କା

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ ୧ ଫେବୃଆରୀରୁ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଦେଶରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଏଟିଏମ୍ ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ପିଏନବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ପିଏନବି ବ୍ୟାଙ୍କ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଇଏମଭି ଏଟିଏମ୍ ମେସିନରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଆମର ସମ୍ମାନିତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଜାଲିଆତି କରୁଥିବା ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ଏହା ୦୧.୦୨.୨୦୨୧ ରୁ ଅଣ- EMV ATM ମେସିନରୁ କାରବାରକୁ ସୀମିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଡିଜିଟାଲ୍ ଯାଆନ୍ତୁ, ସୁରକ୍ଷିତ ରୁହନ୍ତୁ!

ନନ୍ EMV ଏଟିଏମ୍ ଗୁଡିକ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ – ଅଣ EMV ATM କିମ୍ବା Non EMV ATM ଗୁଡିକ ହେଉଛି ଯେଉଁଥିରେ କାରବାର ସମୟରେ ATM କିମ୍ବା ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହି ମେସିନ୍ ଗୁଡିକରେ, ଡାଟା କାର୍ଡ ଏକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପଢ଼ାଯାଏ । ଏଠାରେ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ଲକ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।

ସାମ୍ପ୍ରତିକ OTP ଆଧାରିତ ନଗଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସୁବିଧା – ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ OTP ଆଧାରିତ ନଗଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସୁବିଧା ଅଧୀନରେ, ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ଆକାଉଣ୍ଟ ଧାରକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଥର ପାସୱାର୍ଡ (OTP) ପଠାଯାଏ । OTP ବିନା ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

OTP- ଆଧାରିତ ସିଷ୍ଟମରୁ ନଗଦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ – ଯଦି ଆପଣ ନଗଦ କିମ୍ବା ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତି, ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ OTP ପଠାଇଥାଏ । ମୋବାଇଲରେ OTP କୁ କାନଫର୍ମ କଲା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ।

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *